Jak być lubianym w szkole, w pracy, w towarzystwie dzięki rozmowie. 7 wskazówek jak budować relacje.

Bycie akceptowanym i docenianym przez ludzi to podświadome pragnienie każdego człowieka. Jesteśmy z natury istotami stadnymi i dążymy do sprawnego funkcjonowania w grupie (tyczy się także osób nieśmiałych i introwertyków). Dlatego gdy jesteśmy lubiani czujemy się komfortowo. Chyba nikt z nas nie powie, że lubi być nie lubianym lub odpowiada mu posiadanie wrogów.

Aby nasze ukryte pragnienie zostało zaspokojone musimy odpowiednio się komunikować. Umiejętność prowadzenia konwersacji to jeden z fundamentów prawdziwej pewności siebie. To cecha pozwalają przetrwać w dzisiejszym świecie. Od tego jak się z nami rozmawia zależy czy ludzie, których znamy będą nas lubić i szanować.

Co więc zrobić żeby w naszej klasie, na uczelni czy w pracy chciano naszej obecności więcej a nie mniej? Szczególnie gdy uważamy, że nie mamy gadki jak Eddie Murphy, a jedno krzywe spojrzenie powoduje u nas postawę defensywną? Spokojnie, bez obaw. Nie każdy rodzi się dobrym rozmówcą, ale tę umiejętność da się wyćwiczyć. Co więcej, uważam, że zależy to głównie od zmiany nastawienia, a nie od wyuczonych mechanizmów.

Poniżej przedstawię Ci kilka fundamentalnych przekonań, które według mnie pozwalają znacznie lepiej się komunikować, a ich znajomość naprawdę ułatwiła mi życie.

Bycie dobrym rozmówcą pozwala łatwiej budować trwałe relacje i jednać sobie ludzi.

1. Nie obchodzisz innych ludzi.

Spokojnie, nie jest tak źle jak myślisz. 😉 Chodzi o to, że dla pozostałych ludzi na najważniejsze są sprawy, które ich dotyczą. W pierwszej kolejności liczą się dla nich ich problemy, zmartwienia czy sukcesy. Nie nasze, nie czyjeś, ale ich. Każdy tak ma. Mimo wszystko bardziej będziemy przejmować się naszą jutrzejszą rozmową z przełożonym czy kolokwium niż nieszczęściem, które dzień wcześniej przytrafiło się naszemu przyjacielowi.

Jak to się ma do bycia dobrym rozmówcą? Jeśli chcemy nim być musimy przede wszystkim schować ego na bok. To najważniejsza zasada – starajmy się wykazywać zainteresowanie doświadczeniami rozmówcy. To nie jest żadna manipulacja, musi to być szczere i naturalne. Jeśli ktoś ma jakiś problem, odnieśmy się do niego, starajmy się współczuć, doradzić. Jeśli ktoś odniósł sukces doceńmy i pogratulujmy, nie bądźmy zazdrośni. Każdy z nas chce być doceniony, lubimy więc ludzi, którzy nas doceniają.

2. Opowiadaj historie.

Nic tak nie zbliża jak historie i anegdoty. To one powodują, że zapadamy w pamięć, budują więź. Być może mieliśmy lub ktoś z naszych znajomych miał podobne doświadczenia w przeszłości co nasz interlokutor? Warto wówczas podzielić się rozwiązaniem. Przyznasz rację, że „Wow, doceniam, że jesteś wysportowana (i koniec)”, a „Wow, doceniam, że jesteś wysportowana. Tacy ludzie muszą być mega zdeterminowani, pamiętam jak mój brat ciężko trenował do zawodów itd.” brzmią zupełnie inaczej.

Opowiadanie swoich historii buduje wspólne wspomnienia.

3. „Reaguj, dodaj, dopytaj”

Przydatna zasada, szczególnie na początku rozwoju naszych umiejętności komunikacyjnych. Szczególnie ten schemat przydaje się po nieoczekiwanym pytaniu lub gdy nie wiemy co powiedzieć. Warto wówczas jakkolwiek zareagować na stwierdzenie naszego rozmówcy np. „Wspaniale!”, „Dobrze to słyszeć”, „Hmm mogło być gorzej” itp. Następnie dodaj jakąś opinię, anegdotę, o czym piszę wyżej, a na końcu zwyczajnie pozwól drugiej osobie rozwinąć myśl lub przekierować rozmowę na inne tory.

4. Nie krytykuj i nie oceniaj jednoznacznie.

Bardzo wyzwalająca postawa, dzięki której ludziom będzie łatwiej nam zaufać. Postarajmy zrozumieć intencję adwersarza, nawet jeśli totalnie się z nią nie zgadzamy. Jeśli uważasz, że ktoś postępuje źle lub zrobił oczywisty błąd, pozwól aby sam doszedł do takiego wniosku. Używaj sformułowań typu „Nie wydaje Ci się, że to….” albo „Czy nie sądzisz, że…” zamiast mówić „To co zrobiłeś było głupie”. Dawaj do myślenia zamiast narzucać swoje zdanie. Pamiętaj, że w przeciwnym razie druga osoba zamieni się w najgorętszego obrońcę nawet najbardziej bezsensownej decyzji.

5. Słuchaj.

Oczywista rzecz, bez której wszystko inne nie zadziała. Bycie dobrym słuchaczem to wysłuchanie, a następnie wykazanie zainteresowania (patrz pkt. 1), jedno z drugim się łączy. Istotne jest także zwracanie uwagi na detale, które najczęściej stanowią cechę charakterystyczną opowieści drugiej strony. Ludzie docenią, jeśli przy ponownej rozmowie zahaczycie o wcześniejszy temat i skojarzysz jakiś szczegół.

6. Unikaj kłótni.

Nie da się wygrać kłótni. Zawsze się ją przegrywa i najgorsze jest to, że nigdy nie ma zwycięzcy. Jeśli wygrasz merytorycznie odbierzesz drugiej osobie poczucie godności i zniechęcisz ją do siebie. Jeśli braknie CI argumentów sam będziesz bez takiego poczucia. Jak więc postępować? Dyskutuj tylko w przypadku kiedy druga osoba zachowuje elementarną wolę zrozumienia Twojej opinii. Wówczas dyskutuj na poziomie, najlepiej poprzez poddawanie pod wątpliwość („Czy nie sądzisz…”), następnie dodając argument. Kiedy widzisz, że rozmówca jest na tyle zawzięty, że będzie bronił swojego zdania po grób i do tego się unosi – odpuść. Nie ma sensu się w to pchać.

Staraj się nie kłócić. Bądź kojarzony z pozytywnymi emocjami.

7. Miej swoją opinię.

Ostatni, bardzo ważny punkt. Schowanie ego i wykazanie zainteresowania są kluczowe, ale bez własnych opinii czy historii rozmowa przybierze formę wywiadu. Ich celem zawsze jest postawienie kogoś na piedestale. Nam chodzi o prowadzenie rozmowy w pewny siebie sposób na równych zasadach. Mając na uwadze wszystkie powyższe wskazówki, staraj się demonstrować swoją opinie w kulturalny i przystępny sposób. Nigdy jej nie narzucaj, wówczas nikt się z nią zgodzi. Najlepiej, żeby Twoje zdanie podparte było faktami, danymi lub doświadczeniami. Wówczas staje się mocniejsze. Gdy rozmówca zauważy, że nie próbujesz go na siłę przekonać będzie bardziej skłonny Cię zrozumieć i być może podzielić Twoje zdanie.

Jak widzisz, powyższe wskazówki to głównie zmiana nastawienia. Rozmawiaj z ludźmi, ciesz się każdym kontaktem. Pamiętaj, że każdy człowiek to inne doświadczenia i każdy jest wartościowy. Wdrażaj powyższe rady w życie, a Ty i Twoi rozmówcy będziecie czuć się wyjątkowi.


Powodzenia w budowaniu stylowej osobowości!

Antek Maśląka

„Bez względu na to ile popełnisz błędów, albo jak wolno idą postępy, i tak jesteś przed tymi, którzy nie próbują wcale”

„Trzeba się nauczyć ponosić porażki. Nie można stworzyć nic nowego, jeżeli nie potrafi się akceptować pomyłek.”

Jesteśmy tym, co w swoim życiu powtarzamy. Doskonałość nie jest jednorazowym aktem, lecz nawykiem.”

Gotów na więcej? Pobierz darmowy e-book „15 wskazówek jak być bardziej atrakcyjnym dzięki poprawie stylu życia” i zapisz się na newsletter.

0 0 głosów
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chciałbyś podzielić się swoją opinią, zostaw komentarz.x
()
x