Królowa szerszenia: wygląd i klucz do jej rozpoznawania

Rozpoznanie królowej szerszenia wśród innych owadów może być trudne, szczególnie gdy nie jesteśmy pewni, czego dokładnie powinniśmy szukać. Ale razem zrozumiemy, jak wygląda królowa szerszenia i jak ją rozpoznać.

Główna różnica między królową a resztą kolonii szerszeni polega na jej rozmiarze. Królowe są zazwyczaj o 20-25% większe od robotników i samców w kolonii. To naturalne, że większy owad ma znacznie więcej obowiązków na swoich małych owadzich skrzydłach. Musi ona produkować jaja, kierować kolonia oraz atakować potencjalne zagrożenia dla kolonii.

Większość królowych szerszeni mierzy mniej więcej od 18 do 20 milimetrów, choć mogą się zdarzyć osobniki większe. W porównaniu robotnicy, które zazwyczaj mają od 12 do 15 milimetrów długości.

Jak wygląda królowa szerszenia? Przede wszystkim jej wygląd jest naprawdę imponujący. Jej ciało charakteryzuje się jaskrawo żółto-czarnymi paskami, które są często widoczne gołym okiem lub przy pomocy lupy. Ta intensywna kolorystyka jest wspólna dla większości gatunków szerszeni, ale nie dla wszystkich, dlatego nie odrzucajmy od razu szerszeni o bardziej smukłym, mniej wyrazistym ubarwieniu.

Jak whatródłoń czy nowozelandzki szerszeń papierowy są piękne i jasno zabarwione, ale znacznie bardziej subtelne w swoim wyglądzie. Główny element, który pomaga nam w rozpoznaniu królowej szerszenia to jej wielkość, kształt ciała oraz charakterystyczne pręgi na odwłoku.

Choć królowa szerszenia jest znacznie większa od innych, nie jest jedynym dużym owadem, który możemy spotkać. Dlatego też ważnym elementem do identyfikacji szerszenia jest kształt jego odwłoka. O dla wszystkich szerszeni odwłok ma kształt działka armatniego, który jest szerszy u podstawy i zwęża się ku końcowi. Uważne obserwacje często wymagają przyrządów optycznych, ale to pozwoli na uniknięcie nieporozumień i pomyłek.

Jak wygląda królowa szerszenia? Jak ją rozpoznać ?

Próbując rozpoznać królową szerszenia, zwróćmy uwagę na jej zachowanie. Królowa jest przede wszystkim zdecydowana i zazwyczaj jest obecna w najważniejszych częściach kolonii szerszeni. Będzie ją można zauważyć, na przykład, gdy gromadzi żywność dla swojej kolonii. Perełką wiedzy jest to, że królowa jest jedną z niewielu szerszeni, które przeżywają zimę. Dlatego jesienią może być łatwiej nam ją zauważyć, gdy reszta kolonii już nie jest aktywna.

Pamiętajmy, że obserwacja owadów, zwłaszcza tych potencjalnie niebezpiecznych, powinna być zawsze przeprowadzana z należytym dystansem i ostrożnością. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do tego, z jakim gatunkiem mamy do czynienia, najlepiej skonsultować się z profesjonalistą.

Rozpoznanie królowej szerszenia wśród innych owadów może być trudne, szczególnie gdy nie jesteśmy pewni, czego dokładnie powinniśmy szukać. Ale razem zrozumiemy, jak wygląda królowa szerszenia i jak ją rozpoznać. Główna różnica między królową a resztą kolonii szerszeni polega na jej rozmiarze. Królowe są zazwyczaj o 20-25% większe od robotników i samców w kolonii. To naturalne,…